Aktualizacja programów do kosztorysowania - o co w niej chodzi?
W tym odcinku wyjaśnię, czym tak naprawdę ta aktualizacja jest i jak wygląda na przestrzeni naszego polskiego rynku, ponieważ każdy producent troszeczkę inaczej do niej podchodzi. Trochę inaczej jest nazywana. Dlatego postaram się tutaj tak uogólnić, wyjaśnić i sprawdzić takie zakamarki, które kryją się pod tym tematem. Całego odcinka na temat aktualizowania programów do kosztorysowania możesz wysłuchać w tym miejscu (czas trwania: 8:28).
Jeśli chodzi ogólnie o programy do kosztorysowania, tak jak wszystkie programy na naszym rynku, nawet systemy operacyjne Windows, chociażby, są aktualizowane. Wszystko się zmienia, wszystko idzie naprzód i każdy program, każde oprogramowanie, czy to właśnie kosztorysowania, czy graficzne, czy fotograficzne, jakiekolwiek musi być aktualizowane. Zawsze siedzą nad tym rzesze programistów i dostosowują tego typu produkty, jakim są programy, systemy tego typu do nowych realiów, do nowych sytuacji, do nowych właśnie, chociażby systemów operacyjnych itd.
Aktualizacja programów do kosztorysowania - Jak często się pojawia i co zawiera?
Jeśli chodzi o programy do kosztorysowania własnego doświadczenia, mogę powiedzieć tak, że w każdym z nich w zasadzie 3-4 razy w roku dochodzi do takich właśnie większych aktualizacji. Czyli producenci sprawdzają, czy jakieś są zmiany prawne, czy właśnie warto dołożyć jakiś katalog normatywny, czy też użytkownicy zgłosili jakieś tam wyskakujące po drodze błędy, czy dochodzi do jakichś tam kolizji, chociażby z nowym systemem operacyjnym, bo to zawsze jest takie wymagające i reagują na to, wprowadzając właśnie jakieś ulepszenia, nowości, nowe funkcje itd. I to się tak jak mówię, odbywa 3-4 razy do roku.
Aktualizacja programów do kosztorysowania - Jak działa?
Okay, wiemy już z poprzedniego odcinka, że kupując licencję, kupując oprogramowanie w wersji box, którą dostarczam w sklepie ProKoszt.pl, otrzymujesz licencję dożywotnią i kupując, tak jak wspominałam w tamtym odcinku, w danym momencie masz właśnie tę wersję programu. Załóżmy tutaj dla przykładu 5.0. W większości przypadków jest tak, że jeżeli chcesz mieć dostęp do tych aktualizacji, czyli powiedzmy do wersji 5.1; 5.2, 5.3; 5.4 przez kolejne 12 miesięcy, zakładając, że właśnie 4 razy w roku dochodzą, to zazwyczaj musisz za taką aktualizację dostęp do takiej usługi zapłacić.
Aktualizacja programów do kosztorysowania - Ile to kosztuje?
Jest to zwykle inwestycja rzędu około 400-600 złotych netto za rok i zależnie od programu oczywiście też te nazwy są inne. Jest to albo Opieka techniczna, albo Opieka serwisowa, albo Serwis Plus w przypadku win buda. Tutaj różne są nazwy, ale to, co potrzebujesz wiedzieć to to, że właśnie licencję i tak masz na zawsze i możesz pozostać na tej wersji. Ale możesz też zdecydować się na bycie w aktualnej wersji przez ten najbliższy czas, na który ta aktualizacja opiewa. Zwykle jest to rok i możesz być w tej stałej ciągłości, mieć tę usługę też zapewnioną, ale nie musisz. Jest to taka kwestia zastanowienia się i wyboru.
Aktualizacja oprogramowania po dłuższej przerwie
To, co jest istotne na przyszłość. Jeżeli teraz kupujesz program i nie chcesz tej aktualizacji i nie decydujesz się na dokupienie jej, to jest OK. Możesz wrócić za rok, dwa, półtora i wtedy prawdopodobnie, żeby odświeżyć swój program, będziesz potrzebować, zrobić tzw. upgrade takiej większej aktualizacji, czyli upgradować sobie program do wersji. No załóżmy przy tej numerologii z piątki do siódemki. Czyli już było kilka tych wersji pośrednich pomiędzy i wtedy musisz wykupić taki upgrade - większą aktualizację.
Natomiast jeżeli decydujesz się teraz na aktualizację, to chcąc zachować ciągłość, można rok rocznie wykupować sobie te aktualizacje. Ogólnie producenci jak najbardziej do tego zachęcają. Wtedy też, te subskrypcje z roku na rok są tańsze niż te takie upgrad'y "skokowe", że tak powiem tak po roku, po dwóch, trzech itd., czyli po tych kilku, kilkunastu wersjach, które się wydarzyły pomiędzy. To też jest do rozważenia przez Ciebie, czy chcesz zachować taką ciągłość, czy zostać przy obecnej wersji i za jakiś czas kupić "większy" upgrade..
Tutaj chcę wspomnieć o takim wyjątku na rynku, jeśli chodzi o te aktualizacje, bo w większości przypadków, żeby mieć dostęp do tych aktualizacji, po zakupie programu musisz właśnie wykupić swego rodzaju tę usługę aktualizacji. Wyjątkiem tutaj jest program Zuzia BIMestiMate tam akurat w cenie zakupu przez rok od dokonanego zakupu masz dostęp do tych aktualizacji. Później możesz sobie przedłużyć na kolejne 12 miesięcy. Na ten moment jest to w granicach około czterystu złotych netto. Wyjątkiem też jest Winbud Kosztorys. Tam z kolei przy zakupie masz dostęp do tak zwanego Serwisu Plus, czyli aktualizacji przez 3 miesiące i po 3 miesiącach możesz się zastanowić czy chcesz tę usługę kontynuować.
Czy wykupowanie Aktualizacji do programów do kosztorysowania się opłaca?
Czy to się opłaca? Czy ta inwestycja jest wskazana? Tutaj potrzebujesz rozważyć, w jakim stopniu liczy się dla Ciebie taki komfort, że będziesz mieć kompatybilny dostęp z kolejnymi systemami, z kolejnymi programami, z kolejnymi tematami, np. prawnymi. Tak jak mówię, 3-4 razy do roku coś tam się dzieje, coś się wydarza, więc dobrze jest mieć rękę na pulsie. Nie jest to przymus, jest to Twoja dobra wola do rozważenia.
Chcę, żebyś wiedział/a, jak to działa, na czym to polega. I ważne jest, żeby mieć po prostu świadomość, że jeżeli kupisz teraz program i nie zdecydujesz się na to, to, tak czy inaczej, w tej wersji zakupionej ta licencja, jak już mówiliśmy w tamtym odcinku, niezależnie od tego, czy się zdecydujesz na dokupienie tej aktualizacji, czy nie, cały czas zostaje przy Tobie. Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest dla Ciebie jasne.